مقالات

میزان موفقیت طراحی سایت اینترنتی
میزان موفقیت طراحی سایت اینترنتی

میزان موفقیت طراحی سایت اینترنتی

معیارهایی برای سنجش طراحی وب سایت

 

برای پیش رفتن در مسیر معنای عنوان این مقاله طراحی سایت ، پیش از هر چیز مشخص کنیم که این مفاهیم ، مفاهیم کیفی هستند ؛ یعنی بنا داریم تا کیفیت طراحی سایت را بررسی کنیم . بررسی چگونگی طراحی سایت ، طبق معیارهایی که در این مقاله برشمرده می شود ، کمک می کند تا درک بهتری از میزان موفقیت یک وب سایت مفروض در مراحل طراحی آن داشته باشیم .

جایی نوشته شده بود که اگر نیاز است تا کاربران وب سایت شما برای کار کردن با آن نیاز دارند تا آموزش ببینند ، این بدان معناست که سایت ساخته شده مفید و کارامد نیست . یک سایت خوب باید ساده و روان برای کاربر در دسترس و قابل استفاده باشد . اگر امکان استفاده آسان از یک وب سایت فراهم نباشد ، کاربران آن ریزش خواهند کرد . منظور از طرح چنین بحثی ، توجه بیشتر به کاربران است . در شرایطی که همه توجه ها روی مبحث سئو متمرکز شده است ، نباید از کاربر غافل شد . نیاز کاربران در سایت های گوناگون ، عمومیت هایی دارد که نادیده گرفتن آن ها سبب دلسردی کاربر برای استفاده مجدد و رضایت از آن سایت خواهد شد .

یک وب سایت موفق در طراحی ، سایتی است که در انتقال پیام و هدف خود به مخاطب ، مناسب عمل کند . اگر یک سایت فروشگاهی نتواند در جلب نظر مشتری برای خرید کارامد باشد ، آن وب سایت موفق نیست یا مثلاً اگر یک سایت دانلود نتواند به راحتی فایل مورد نظر کاربر برای دانلود به او بدهد ، نتوانسته است در راستای ماهیت خود گام بردارد .

یکی دیگر از ویژگی هایی که معطوف به کاربر است ، ظاهر سایت است . شاید تصور عام بر این باشد که سایتی که گرافیکی طراحی شده باشد ، سایت خوبی است . شاید چنین باشد ولی لزوماً چنین نیست . می شود و ممکن است که سایتی گرافیکی طراحی نشده باشد و زیبا باشد . می شود سایت را به لحاظ ظاهری ساده اما کاربرپسند طراحی کرد . حتماً نباید از تعداد زیادی از رنگ ها استفاده شده باشد . همین که وحدت رویه ای از طیفی از یک رنگ در سایت وجود داشته باشد کافی است . همچنین ، نباید ظاهر وب سایت از صفحه ای به صفحه دیگر تغییر کند زیرا کاربر را سر در گم می کند . چیدمان اجزای صفحات وب سایت ، باید از یک ثبات نسبی برخوردار باشد .

اگر بخواهیم به یک ویژگی تلفیقی از شکل طراحی سایت برای کاربر و موتور جستجو بپردازیم ، آن ویژگی ، نحوه تولید محتوا برای وب سایت است . از این منظر ، به دو شکل می توان دست به تولید محتوای متنی زد :

1 – تولید محتوای متنی غیر مفید برای کاربر ولی فریبنده برای موتور جستجو

2 – تولید محتوای متنی مفید هم برای کاربر و هم برای موتور جستجو

در این زمینه باد با دقت عکل شود زیرا اگر به روش اول عمل شود ، ممکن است ثمرات مقطعی و بهبود جایگاه و رتبه حاصل شود اما تردیدی نیست که بالاخره زمانی این موضوع توسط موتور جستجو تشخیص داده شده و آنچه در طول زمان ساخته شده است از بین خواهد رفت . پس بهتر است محتوایی تولید شود که کاربر سایت با استفاده از آن احساس کند که مهم است و برای آگاهی بخشی به او وقت و زمان صرف شده است در غیر اینصورت ، چیزی جز بدبینی و تجربه کاربری نامناسب در ذهن وی باقی نمی ماند .

ما از دیدگاه خود به ذکر مواردی که مطالعه نمودید ، پرداختیم . قطعاً شما هم می توانید از دیدگاه خود ، مواردی را به فهرست بالا اضافه کنید . اگر فکر می کنید از پرداختن به مواردی در این مقاله کوتاه غفلت شده است ، برای تکمیل این نوشتار ، نظرات خود را با ما به اشتراک بگزارید .

میزان موفقیت طراحی سایت اینترنتی Web Design
Rated 5/5 based on 1161 reviews