یو ایکس ( UX ) چیست ؟
یو ایکس ( UX ) چیست ؟

برای آن که به تعریف یو ایکس یا به تلفظ صحیح آن یو اکس برسیم ، به سادگی پرده از این نام اختصاری برداشته و می گوییم که ux یعنی user experience که در فارسی می شود تجربه کاربر . یو ایکس تجربه یک کاربر از کار با فضای مورد استفاده در نرم افزار یا ... را رقم می زند .

ماهیت یو ایکس این است که تجربه کاربر از محصول یا نرم افزار در حال استفاده را رقم بزند . یعنی مسیر گام برداشتن کاربر در محصول را مهندسی کند . به نوعی با دید کلان ، کلیت ذهنیت کاربر و ترتیب یا نحوه استفاده وی از بخش های گوناگون را برنامه ریزی کند ؛ یو ایکس ، گام پیش از یو آی است ؛ یعنی به نوعی یو اکس فرمانده و آمر و یو آی سرباز و مجری است . در دیگر مقالات درباره یو آی توضیح داده شده است .

در UX Design یا همان طراحی یو ایکس یا به بیان بهتر طراحی تجربه کاربر ، سبک و روش واحدی وجود ندارد و از طرفی هم کاربست یو ایکس برای مورد خاصی نیست و عمومی است . لذا به واسطه آن که می شود راه های متعددی را برگزید و تشخیص راه مناسب مشکل است ، طراحی تجربه کاربر امر دشواری است . طراح یو ایکس ( UX designer ) می خواهد مشکلاتی که ممکن است کاربر با آن ها مواجه شود و یا با نیازهایی رو به رو شود را شناسایی کرده و راهکاری از پیش تعیین شده برای آن ارائه نماید و در نهایت ، بهترین تجربه کاربری را برای کابر رقم بزند . شاید بتوان هدف غایی طراحان تجربه کاربری ، ترسیم فرایندی باشد که با به جای گذاشتن حس خوب در استفاده از محصول ، کاربر مجاب شود تا برای بار و بارهای مجدد ، از محصول استفاده کند .