سایت ریسپانسیو چیست؟ سایت واکنشگرا چیست؟
سایت ریسپانسیو چیست؟ سایت واکنشگرا چیست؟

مفهوم ریسپانسیو را باید از مفاهیم تازه رواج یافته سال های اخیر در ادبیات طراحی سایت دانست . ریسپانسیو با شکل نوشتاری انگلیسی responsive و با معنی فارسی واکنشگرا به وب سایتی اطلاق می شود که نمایش اجزای آن در صفحات نمایش دستگاه های گوناگون ، محتوای یکسانی را نشان دهد .

طراحی سایت واکنشگرا سبب شد تا طراحی سایت از نسخه جداگانه موبایل بی نیاز شود . طراحی سایت ریسپانسیو دریچه ای به سوی وب سایت ها گشود که بتوانند با زمانه خود سازگار شوند . یعنی آمادگی نمایش در مانیتورهای گوناگون و صفحات نمایش با اندازه های مختلف از جمله کامپیوتر و موبایل و تبلت را داشته باشند .

طراحی وب سایت ریسپانسیو ، از جمله مؤلفه هایی است که برای سئو seo وب سایت نیز مفید است . یعنی چنانچه طراحی وب سایت واکنشگرا جایگزین سایت های ساده شود ، یک امتیاز مثبت در بهینه سازی برای موتورهای جستجو به حساب می آید .

سایت ریسپانسیو در رقابت با دیگر سایت های فاقد این ویژگی ، پیروز نبرد به روز بودن است . در اصطلاح عامیانه ، سایت واکنشگرا یک سر و گردن بالاتر از بقیه وب سایت ها می ایستد .

عموم شرکت های ارائه دهنده خدمات طراحی سایت ، این ادعا را دارند که وب سایت های سفارش گرفته شده را به صورت ریسپانسیو ارائه خواهند کرد . واقعیت آن است که کیفیت اجرای ریسپانسیو نیز بسیار مهم است . لذا لازم است تا با آگاهی کامل ، انتخاب مجموعه طراحی سایت را انجام داد .

واکنش گرا بودن وب سایت به مالک آن کمک می کند تا با توجه به رشد فزاینده مرور وب سایت در موبایل ها ، تبلت ها و فبلت ها ، دغدغه ای برای عدم نمایش صحیح سایت در دستگاه‌های ارتباطی گوناگون نداشته باشد . مرورگر موبایل‌های هوشمند به راحتی می توانند محتوای صفحه سایت واکنشگرا را مرور کنند و از این رو به نوعی بیمه نمایش برای وب سایت صورت گرفته است . این بسیار مهم است که در رقابت با رقبا در بازدید های اینترنتی ، این شانس بازدید ها دریغ نشود و میدان برای به چشم آمدن رقبا خالی نباشد . می خواهیم بگوییم صاحبان وب سایت ها نباید به دست خود زمینه حضور پررنگ تر رقبایشان در بازار بازدید از سایت را فراهم کنند .

پیشتر مرسوم بود که برای نسخه گوشی همراه وب سایت یا mobile version یک وب سایت جداگانه طراحی شود و از طریق هدایت به یو آر اِل URL خاص ، ورژن موبایل وب سایت برای کاربر موبایلی نمایش داده شود . با توجه به حضور دستگاه های گوناگون ، طراحی وب سایت واکنشگرا در نقش یک منجی ظاهر شده ، هم طراحان وب سایت و هم مالکان وب سایت ها را از طراحی یک سایت مجزا برای هر گجت بی نیاز می کند . لزوم طراحی سایت ریسپانسیو زمانی رخ می نماید که عرض استاندارد و ثابتی برای صفحه نمایش دستگاه ها وجود ندارد و به همین دلیل است که ریسپانسیو اهمیت خود را به شدت نمایان می کند و تمام مسئولیت تنظیم ابعاد صفحه نمایش و رزولوشن و سایر موارد را یکجا عهده دار می شود .

شما دارندگان وب سایت ها با طراحی سایت به صورت انعطاف پذیر برای نمایش در دستگاه های مختلف ، به مخاطبان و کاربران خود احترام گذاشته اید و از این رو ، یک تجربه کاربری خوب به وی هدیه داده اید و شانسی برای داشتن یک مشتری وفادار احتمالی به خودتان .

این مقاله در بضاعت خود ، امکان آشنایی اولیه با مفاهیم ریسپانسیو و واکنشگرا را فراهم نمود . در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره responsive یا flexible website را دارید، به سایر مقالات مرتبط با ریسپانسیو در همین سایت داده پردازان زانتکس مراجعه فرمایید.

به عنوان مثال ، مقالاتی درباره کاربرد ریسپانسیو و مزیت های طراحی سایت واکنشگرا برای مطالعه آماده شده اند.

موفق باشید.