طراحی واکنشگرا
طراحی واکنشگرا

مفهوم ریسپانسیو را باید از مفاهیم تازه رواج یافته سال های اخیر در ادبیات طراحی سایت دانست . ریسپانسیو با شکل نوشتاری انگلیسی responsive و با معنی فارسی واکنشگرا به وب سایتی اطلاق می شود که نمایش اجزای آن در صفحات نمایش دستگاه های گوناگون ، محتوای یکسانی را نشان دهد .

طراحی سایت واکنشگرا سبب شد تا طراحی سایت از نسخه جداگانه موبایل بی نیاز شود . طراحی سایت ریسپانسیو دریچه ای به سوی وب سایت ها گشود که بتوانند با زمانه خود سازگار شوند . یعنی آمادگی نمایش در مانیتورهای گوناگون و صفحات نمایش با اندازه های مختلف از جمله کامپیوتر و موبایل و تبلت را داشته باشند .

طراحی وب سایت ریسپانسیو ، از جمله مؤلفه هایی است که برای سئو seo وب سایت نیز مفید است . یعنی چنانچه طراحی وب سایت واکنشگرا جایگزین سایت های ساده شود ، یک امتیاز مثبت در بهینه سازی برای موتورهای جستجو به حساب می آید .

سایت ریسپانسیو در رقابت با دیگر سایت های فاقد این ویژگی ، پیروز نبرد به روز بودن است . در اصطلاح عامیانه ، سایت واکنشگرا یک سر و گردن بالاتر از بقیه وب سایت ها می ایستد .

عموم شرکت های ارائه دهنده خدمات طراحی سایت ، این ادعا را دارند که وب سایت های سفارش گرفته شده را به صورت ریسپانسیو ارائه خواهند کرد . واقعیت آن است که کیفیت اجرای ریسپانسیو نیز بسیار مهم است . لذا لازم است تا با آگاهی کامل ، انتخاب مجموعه طراحی سایت را انجام داد .

واکنش گرا بودن وب سایت به مالک آن کمک می کند تا با توجه به رشد فزاینده مرور وب سایت در موبایل ها ، تبلت ها و فبلت ها ، دغدغه ای برای عدم نمایش صحیح سایت در دیوایس های گوناگون نداشته باشد . مرورگر موبایل های هوشمند به راحتی می توانند محتوای صفحه سایت واکنشگرا را مرور کنند و از این رو به نوعی بیمه نمایش برای وب سایت صورت گرفته است . این بسیار مهم است که در رقابت با رقبا در بازدید های اینترنتی ، این شانس بازدید ها دریغ نشود و میدان برای به چشم آمدن رقبا خالی نباشد . می خواهیم بگوییم صاحبان وب سایت ها نباید به دست خود زمینه حضور پررنگ تر رقبایشان در بازار بازدید از سایت را فراهم کنند .

پیشتر مرسوم بود که برای نسخه گوشی همراه وب سایت یا mobile version یک وب سایت جداگانه طراحی شود و از طریق هدایت به یو آر اِل URL خاص ، ورژن موبایل وب سایت برای کاربر موبایلی نمایش داده شود . با توجه به حضور دستگاه های گوناگون ، طراحی وب سایت واکنشگرا در نقش یک منجی ظاهر شده ، هم طراحان وب سایت و هم مالکان وب سایت ها را از طراحی یک سایت مجزا برای هر گجت بی نیاز می کند . لزوم طراحی سایت ریسپانسیو زمانی رخ می نماید که عرض استاندارد و ثابتی برای صفحه نمایش دستگاه ها وجود ندارد و به همین دلیل است که ریسپانسیو اهمیت خود را به شدت نمایان می کند و تمام مسئولیت تنظیم ابعاد صفحه نمایش و رزولوشن و سایر موارد را یکجا عهده دار می شود .

شما دارندگان وب سایت ها با طراحی سایت به صورت انعطاف پذیر برای نمایش در دستگاه های مختلف ، به مخاطبان و کاربران خود احترام گذاشته اید و از این رو ، یک تجربه کاربری خوب به وی هدیه داده اید و شانسی برای داشتن یک مشتری وفادار احتمالی به خودتان .

این مقاله در بضاعت خود ، امکان آشنایی اولیه با مفاهیم ریسپانسیو و واکنشگرا را فراهم نمود . در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره responsive یا flexible website را دارید ، به سایر مقالات مرتبط با ریسپانسیو در همین سایت داده پردازان زانتکس مراجعه فرمایید .

به عنوان مثال ، مقالاتی درباره کاربرد ریسپانسیو و مزیت های طراحی سایت واکنشگرا برای مطالعه آماده شده اند .